Z OKAZJI URODZIN PATRONA DOMU
ŚWIĘTEGO JANA PAWŁA II
w dniu 18 maja 2017 roku o godzinie 09.00
została odprawiona Msza Święta przez
Jego Ekscelencję Księdza Biskupa
Dr. Ireneusza Pękalskiego
w intencji mieszkańców i pracowników
Domu Pomocy Społecznej „Włókniarz”
im. Jana Pawła II
SENIORALIA 2017
Rozpoczęły się Czwarte Łódzkie Senioralia. W sobotę, 13 maja, w pasażu Schillera odbyło się oficjalne otwarcie imprezy, podczas którego prezydent Łodzi, Hanna Zdanowska, przekazała seniorom klucze do miasta. Wydarzenia towarzyszące senioraliom potrwają 2 tygodnie. Nasi mieszkańcy wzięli udział w inauguracyjnym spotkaniu.
Zabawa i radość nie miały końca.
” Międzypokoleniowa podróż literacka” , w ramach programu Kultura Dostępna
Miejska Biblioteka Publiczna Łódź-Polesie w okresie maj – listopad 2016 roku realizuje zadanie pt. Międzypokoleniowa podróż literacka , w ramach programu Kultura Dostępna dofinansowanym przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Zgodnie z założeniami projektu weźmie w nim udział 50 osób, zamieszkujących osiedle Karolew w dzielnicy Polesie. Będą to seniorzy z Klubu Seniora działającego przy Filii nr 5 Miejskiej Biblioteki Publicznej Łódź-Polesie, seniorzy z Domu Pomocy Społecznej „Włókniarz” oraz dzieci biorące udział w zajęciach świetlicy TPD.
Wydarzenia zaplanowane w ramach projektu:
2 warsztaty przygotowane przez blogera Rafała Tarnowskiego, prowadzącego bloga Gamonia.pl kulturalna monogamia bez nudy – pokazujące różnorodność zagadnień poruszanych na blogach z dziedziny kultury, technikę tworzenia własnego bloga, przygotowywanie poprawnych materiałów: tekstów, zdjęć, tak aby uczestnicy projektu, na bieżąco mogli zamieszczać zdjęcia, opinie, wrażenia z wydarzeń na powstałym zgodnie z założeniami projektu blogu międzypokoleniowa podroż literacka.mbplp.lodz.pl
3 spotkania autorskie ze współczesnymi pisarzami pochodzącymi z Łodzi: Krzysztofem Sowińskim, Waldemarem Wolańskim, Grażyną Bąkiewicz.
2 wykłady literackie dr hab. prof. nadzw. Krystyny Pietrych z Katedry Literatury i Tradycji Romantyzmu UŁ , wprowadzające w epokę i pokazujące życie i twórczość pisarzy poznawanych w trakcie wycieczek.
2 wycieczki krajoznawczo literackie przygotowane i prowadzone przez doświadczonego pilota wycieczek Jarosława A. Janowskiego.
- do Muzeum Władysława Stanisława Reymonta w Lipcach Reymontowskich, Muzeum Jarosława Iwaszkiewicza w Podkowie Leśnej, Muzeum Zofii Nałkowskiej w Wołominie oraz Muzeum Literatury w Warszawie.
- Do Muzeum Marii Dąbrowskiej w Russowie, Muzeum Oświatowego i Izby Pamięci Marii Konopnickiej, do Kalisza związanego z wcześniej poznanymi pisarkami.
Udział w 2 spektaklach teatralnych łódzkich teatrów.
7 spotkań roboczych, połączonych z poczęstunkiem polegających na wspólnym przygotowywaniu wpisów i zdjęć na bloga projektu.
Uroczyste spotkanie podsumowujące projekt, z organizatorami, uczestnikami i partnerami projektu.
WYCIECZKA
16 czerwca w ramach projektu „Międzypokoleniowa podróż literacka” po godzinie ósmej wyruszyliśmy w naszą podróż krajoznawczo literacką. W wycieczce wzięło udział 10-cioro pensjonariuszy DPS „Włókniarz” im. Jana Pawła II w Łodzi.
Pierwszym odwiedzonym przez nas miejscem były Lipce Reymontowskie i Muzeum Regionalne im. Wł. St. Reymonta, którego siedzibą są zabudowania dawnej manufaktury włókienniczej rodziny Winklów. Z Lipiec pojechaliśmy do Podkowy Leśnej i Muzeum im. Anny i Jarosława Iwaszkiewiczów w Stawisku, które zbudowano w 1928 r. a stało się miejscem spotkań poetów.Następnie udaliśmy się do Wołomina do Muzeum im. Zofii i Wacława Nałkowskich.Przed powrotem zwiedziliśmy także przepiękną Bazylikę Mniejszą pod wezwaniem Trójcy Świętej. Jest to przepiękna monumentalna budowla z 600. letnią tradycją, jest to jeden z najcenniejszych zabytków narodowych budownictwa sakralnego w stylu późnego baroku w Polsce i został zaliczony do zabytków klasy międzynarodowej.
WYJŚCIE DO TEATRU
19 czerwca w ramach projektu „Międzypokoleniowa podróż literacka” wybraliśmy się do Teatru Nowego im. K. Dejmka na przedstawienie pt. Wszystko o kobietach Miro Gavrana.
100 LAT
STO LAT
…nic dodać nic ująć…..
na uroczystość przybyły Władze Miasta, przedstawiciele MOPS, Urzędu Stanu Cywilnego, oraz mieszkańcy, dyrekcja , pracownicy DPS „Włóknia
SPOTKANIE Z PANIĄ GRAŻYNĄ BĄKIEWICZ W RAMACH PROJEKTU „MIĘDZYPOKOLENIOWA PODRÓŻ LITERACKA”
13 września o godzinie 11.00 odbyło się spotkanie autorskie z łódzką pisarką, dziennikarką historykiem, wieloletnią nauczycielką historii Grażyną Bąkiewicz. Naszą Międzypokoleniową podróż literacką odbyliśmy tym razem po świecie wyobraźni, baśni ale też dawnej historii, zarówno naszego miasta jak i Polski.
II WYCIECZKA W RAMACH „MIĘDZYPOKOLENIOWEJ PODRÓŻY LITERACKIEJ”
Wycieczka krajoznawczo literacka do: Muzeum Oświatowe im. Marii Konopnickiej w Bronowie, Skansenu Etnograficznego i Muzeum Marii Dąbrowskiej w Russowie oraz do Kalisza także związanego z pisarkami.
SPOTKANIE Z DR HAB. PROF. NADZW. KRYSTYNĄ PIETRYCH
08.11. o godz. 11.00 odbyło się dodatkowe spotkanie z dr hab. prof. nadzw. Krystyną Pietrych z Katedry Literatury i Tradycji Romantyzmu UŁ, wprowadzający w epokę i pokazujący życie i twórczość noblisty, Henryka Sienkiewicza z okazji Roku Henryka Sienkiewicza miejscem spotkania był Dom Pomocy Społecznej „Włókniarz”
Pani Profesor przypomniała nam życie i twórczość pisarza na szerokim tle historycznym i obyczajowym, przywołując anegdotki i ciekawostki, wspomniała o najważniejszych kobietach jego życia, o wydarzeniach mniej znanych z jego życiorysu, oczywiście o najważniejszej nagrodzie, jak zawsze z ogromną erudycją i znajomością tematu. Przypomniała nam także znane i mniej znane utwory, zachęcając do ich ponownego przeczytania.
WYJŚCIE DO TEATRU
10 października dzięki uprzejmości Dyrektora Teatru Powszechnego w Łodzi wybraliśmy się na jeden z najchętniej oglądanych łódzkich spektakli Szalone nożyczki, oczywiście w ramach projektu „międzypokoleniowa podróż literacka”
Podsumowanie i zakończenie projektu
„MIĘDZYPOKOLENIOWEJ PODRÓŻY LITERACKIEJ”
29 listopada o godzinie 15.00 w Filii nr 5, ul. Wileńska 59/63 odbyło się uroczyste podsumowanie projektu Międzypokoleniowa podróż literacka realizowanego od 16 maja do 30 listopada 2016 r. w ramach programu Kultura Dostępna dofinansowanym przez Ministra Kultury i dziedzictwa Narodowego.
Spotkaniu towarzyszyła prezentacja, relacjonująca wszystkie wydarzenia, uczestnicy mogli wspominać swoje ulubione wydarzenia, odnaleźć się na zdjęciach i filmikach, przeczytać swoje i innych wpisy na blogu.
Gościem specjalnym spotkania była pani Wirginia Szmyt czyli DJ Wika działaczka społeczna zaangażowana w sprawy seniorów, najpopularniejsza seniorka i najstarsza didżejka w Polsce. Bohaterka opowiedziała o sobie, o swoim życiu, o książce, która powstała pt. DJ Wika. Jest moc! A następnie porwała uczestników do tańca, ponieważ przywiozła swój sprzęt muzyczny i płyty
Występy naszych zaprzyjaźnionych zespołów
CHÓR III WIEKU
Występ Chóru III Wieku cieszy się zawsze dużym zainteresowaniem naszych mieszkańców. Po raz kolejny w okresie po świątecznym zaprezentowali się w przepięknym programie kolęd i pastorałek.
Przedstawienia teatralne
TRUPA TEATRALNA
MOHERY BEZ SKLERY
„Zakręcony Kopciuszek”
Gościła u nas trupa teatralna Mohery bez Sklery z przezabawnym, pełnym humoru przedstawieniem pt: „Zakręcony Kopciuszek” w reż. Katarzyny Tarkowskiej
TEATR LALEK
„Krowa Kłamczucha”
…i tak wszyscy przypomnieliśmy sobie dzieciństwo……aktorzy byli przecudowni…….lalki również
KARTKI ŚWIĄTECZNE
Wspólnie z mieszkańcami, wykonane ręcznie karki świąteczne………
……już niedługo święta !
ŚWIĘTA WIELKIEJ NOCY
Jak co roku uroczyście obchodziliśmy Święta Wielkiej Nocy. Spotkanie odbyło się na sali konferencyjnej w Wielką Sobotę.
W programie:
Program artystyczny w wykonaniu zespołu „Włókniarz”
Poświęcenie pokarmów
Wspólny posiłek
WYCIECZKA NA LOTNISKO LUBLINEK